Ertesi gün ilacı

Doğal Korunma Yöntemleri

Doğal Korunma Yöntemleri

GERİ ÇEKME

Geleneksel aile planlaması yöntemleri içinde en çok tercih edilen yöntem geri çekmedir. Geri çekme, penisin ejakülasyondan (boşalmadan) hemen önce vajinadan çıkarılıp meni sıvısının dışarıya boşaltılmasının sağlanmasıdır. Halk arasında çekilme, dışarı boşalma, erkeğin korunması gibi birçok isim verilmiştir. Kullanan kişiler yöntemin güvenilir olduğunu düşünürler ancak en az koruyucu yöntemlerden biridir. Boşalmadan önce içinde bir miktar sperm de içeren meni sıvısı vajinaya kaçabilir. Kişilerin otokontrolü ilişkiye ara vermede her daim yeterli olmayabilir.

Doğal Korunma Yöntemleri

EMZİRME

Doğum sonrası emzirme dönemindeki kadınlarda ilgili hormonların azalmasına bağlı olarak belirli bir süre yumurtlama baskılanır ve böylelikle adet kanaması olmaz. Ancak yine de doğum yapan her kadının, lohusalık sürecinin sona erdiği 6. haftadan itibaren, emzirmeyen kadınların ise doğum sonrası 3. haftadan itibaren etkili bir korunma yöntemiyle korunması önerilmektedir

Doğal Korunma Yöntemleri

TAKVİM

Bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür ve çoğu kadında bu süre 28 gündür. Bu süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14 gün çıkarılır ve bu şekilde ortaya çıkan rakam bize adetin birinci gününden itibaren hesaplanmak koşuluyla yumurtlamanın olacağı tarihi verir. Bu tarihten 5 gün öncesi ve 2 gün sonrası kadının gebe kalmaya en elverişli olduğu günler olarak kabul edilir. Örneğin adet döngüsü 32 gün süren bir kadında 18. günde yumurtlama olması muhtemeldir. Ancak yumurtlama hormonal bir süreç olduğu için stres, açlık, uykusuzluk, susuzluk, sigara, hastalıklar vb. birçok dış etkenden dolayı yumurtlama günü kesin olarak o gün olmayabilir.

Bu günler içinde ya ilişkiden kaçınmak ya da tam koruyucu olmasa da prezervatif gibi gebeliği önleyecek bir yöntem kullanmak gerekir. Takvim yönteminin tam olarak başarılı olamamasının en önemli nedeni adetleri tümüyle düzenli olsa da bir kadında yumurtlamanın her ay aynı güne denk gelemeyebileceğidir. Bir kadın o ayın adet döngüsünde hangi gün yumurtlama olacağını kesin olarak bilemez ve bu nedenle etkin bir korunma yöntemi kullanılmadığında istenmeyen gebelik ihtimali artmaktadır.

Bir yanıt yazın