Ertesi gün ilacı

Prezervatif Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezervatif, kadınlar ve erkekler tarafından kullanılan, esnek bir kılıf olarak da nitelenen doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesidir. Prezervatif nedir? Nasıl kullanılır? soruları kapsamında prezervatif, özellikle korunmasız cinsel birlikteliklerin oluşmaması adına tercih edilen erkeklerde korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Vajinaya spermlerin ulaşmasını engellediği için cinsel birliktelik sonrasında gebeliği önler. Peki prezervatif nedir, prezervatifi kullanırken nelere dikkat etmelisiniz, prezervatif gebelikten korur mu?

Prezervatif (Kondom) Nedir?

Prezervatif, ince kauçuktan yapılan ve cinsel birliktelik esnasında, spermin vajinaya ulaşmasını önleyen doğum kontrol yöntemidir. Cinsel birliktelik sırasında, hamileliğin engellenebilmesi için farklı yöntemler arasından tercihte bulunmak olanaklıdır. Prezervatif hem gebelik oluşumunu önleyen hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmayı mümkün kılan esnek bir kılıftır.

Kondom olarak da ifade edilebilen prezervatifin kullanımı son derece basittir. Prezervatif nedir? nasıl kullanılır sorusu kapsamında genel olarak şu adımların uygulanabileceğini belirtmek mümkündür:

 • Prezervatifi ambalajından dikkatli bir şekilde çıkarınız.  
 • Ucunda yer alan havaya yavaşça bastırınız ve kondomu kullanıma hazır hale getiriniz.  
 • Prezervatifin ucunda boşluk bırakınız.  
 • Penisin baş kısmına prezervatifi geçiriniz.  
 • Prezervatifi penisin boyu kadar açınız.  
 • Cinsel birlikteliğin tamamlanması sonrasında prezervatifi çıkarınız.

Prezervatif Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kondom, farklı türleri bulunan doğum kontrol yöntemidir. Bunlar arasında yer alan klasik prezervatif, gebelik ve cinsel hastalıklardan korunmayı mümkün kılar. Bunun yanı sıra geciktirici prezervatif, cinsel ilişkinin uzun sürmesini sağlar. Prezervatif nedir? Nasıl kullanılır? sorusunun cevaplarından olan inceltilmiş kondom, korunmaya ek olarak cinsel birliktelikte çok daha fazla haz ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Cinsel ilişkide kadınların alacağı hazzın artmasını sağlayan tırtıklı prezervatif, klasik kondoma tırtık eklenmesi ile oluşur.

Her bir prezervatif türünün nitelikleri birbirinden farklı olduğu için kondom kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken ilk husus, kondom seçimi olacaktır. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kondom kullanımı öncesinde, prezervatifi tamamen açmadan haznesinde bulunan havayı almalısınız.
 • Prezervatifi penisin boyuna göre açmalısınız.
 • Spermlerin sızması riskine karşın, prezervatifi doğru şekilde kullanmalısınız.
 • Kondomun son kullanma tarihini incelemelisiniz. Tarihi geçmiş prezervatifler yırtılabilir.
 • Penis-vajina teması başlamadan önce prezervatifi kullanın.

Prezervatif Gebelikten Korur mu?

Cinsel birliktelik sırasında sperm kondomda biriktiği için prezervatif, gebelikten koruyan bir yöntemdir. Fakat prezervatif korunma oranı %100 değildir. Korunma oranı yaklaşık olarak %98 olduğundan prezervatif kullanan her 100 kadından 2’si 1 yıl içinde hamile kalma riski ile karşı karşıyadır. Yanlış kullanım, kalitesiz ürün, son kullanım tarihi geçmiş ürün gibi etkenler; cinsel birliktelik sonrasında hamilelik riskinin oluşmasına sebebiyet verebildiğinden prezervatifin koruması %100 olmayacaktır.

Prezervatif (Kondom) Dezavantajları Nelerdir?

Kondom kullanımı son derece yaygın olsa da çeşitli dezavantajları bulunur. Bunlardan ilki, cinsel birliktelik sırasında kesintinin oluşabilmesidir. Bu durum, cinsel birliktelik sırasında arzu edilen hazzın azalmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra kondom markaları farklılık göstermekte olup her markanın ürünü kalite standartlarında olmayabilir. Bu nedenle cinsel birliktelik sırasında kondom yırtılarak sperm vajinaya ulaşabilir. 

Prezervatifteki kayganlaştırıcı malzeme olan lateks, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca tarihi geçmiş kondom, birliktelik sırasında yırtılabilir ve istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumların tamamı, kondom kullanımının dezavantajları olarak sıralanabilir. Dolayısıyla kondom, istenilen ölçüde koruma sağlamayabilir.Bu yazımızda Prezervatif nedir? Nasıl kullanılır? konusuna değindik. Diğer yazımıza linkinden ulaşabilirsiniz. 

Ertesi 5 Gün Hapı, cinsel birliktelik esnasında oluşabilecek korunma kazalarını önleyen etkili korunma yöntemlerinden bir tanesidir. Korunma ile ilgili herhangi bir önlem almadıysanız ya da cinsel birliktelik sırasında istenmeyen durumlar oluştuysa, ilişki sonrasında Ertesi 5 Gün Hapı’nı kullanarak hamilelik riskini önleyebilirsiniz. 

Bu yazımızda Prezervatif nedir? Nasıl kullanılır? konusuna değindik. 

Bir yanıt yazın