Ertesi gün ilacı

Adet Gecikmesi

Bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür ve çoğu kadında bu süre 28 gündür. Bazı kadınlarda 21 ila 35 gün arasında olabilir. Adet döngüsünün amacı her ay bir yumurta hücresinin yumurtalıklardan serbestlenmesini sağlamaktır. Böylelikle olası bir cinsel birleşme ile spermle yumurta birleşip gebelik gerçekleşecektir.

 

Menstrüasyon (Adet Dönemi)

Adet gecikmesi, 28 günde bir meydana gelen döngünün çeşitli nedenlerden ötürü 7 günden daha uzun bir süre olacak şekilde gecikerek oluşmasıdır. Kadın üreme sisteminde her ay, olası gebeliğe karşı bir hazırlanma gerçekleşir. Sağlıklı her kadın, ergenlikten menopoza kadarki süreçte her 28 günde bir adet dönemine girer.

Adet başlangıcının en az 7 gün süreyle gecikmesi, adet döngüsünde birtakım farklılıkların oluşmasına neden olabilir. Adet gecikmesinin pek çok nedeni bulunur.

Bu nedenlerden en bilineni gebelik halidir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet kanamasının çeşitli nedenlerden ötürü minimum 7 gün süre ile gecikmesi hali, regl gecikmesi olarak tanımlanır. Her 21 gün ila 35 gün arasında regl meydana gelir.

Genellikle 3-8 gün arasında süren adet dönemi içerisinde adet kanamaları görülür. Adet döneminin belirli bir düzen içerisinde oluşması, vücutta bulunan organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu nedenle adet döngüsünde düzen çok önemlidir.

Adet Gecikmesinin Belirtileri ve Nedenleri

Regl gecikmesinde yoğun bel ve karın ağrıları, gebelik potansiyeli gibi belirtiler ortaya çıkar. Adet gecikmesi nedenleri kapsamında genel olarak şu semptomlar ortaya çıkar:

  • 16 yaşına kadar regl görülmemiş olması
  • Yoğun bir şekilde görülen karın ve bel ağrıları
  • Gebe kalma potansiyelinin yüksek olması
  • İki düzenli periyodun kaçırılması
  • Evde yapılan gebelik testi sonucunun pozitif olması
  • 14 yaşına kadar göğüslerin büyümemesi
  • 14 yaşına kadar kasık tüylerinin gelişmemesi

Polikistik over sendromu, erken menopoz, lohusalık dönemi gibi nedenlerden ötürü regl gecikmeleri meydana gelebilir. Regl gecikmesinin uzun süreli görülmesi durumunda hekim kontrolüne başvurmak son derece önemlidir.

Mevsimsel Adet Gecikmesi Hangi Aylarda Olur?

Hava koşullarına bağlı olarak adet gecikmeleri yaşanabilmekte olup genellikle çok soğuk ya da çok sıcak aylarda gecikme meydana gelir. Mevsimsel adet gecikmesi hangi aylarda olur sorusu, gün içinde sıcaklık farklarının yoğun bir şekilde görüldüğü zamanlarda da adet gecikmeleri oluşabilir, şeklinde yanıtlanabilir. Mevsime bağlı adet gecikmelerinde 3 ila 10 gün arasında bir gecikme görülebilir.

 

Stresten Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Stres kaynaklı adet gecikmeleri, öteki nedenlerde olduğu gibi 7 gün ya da daha fazla olacak şekilde adetin gecikmesine neden olur. Yoğun stres, beyindeki üst merkezlerde bulunan ve adet döngüsünü kontrol eden hormonların üretimine olumsuz etki eder. Bu durum, adette gecikmeye sebebiyet verebilir.

 

Adet Gecikmesi İçin Neler Yapılabilir?

Adet gecikmesinin uzun süreli bir şekilde görülmesi durumunda, adet gecikmesi nedenleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bir hekime gitmek gerekir. Adet gecikmesinin altındaki nedenler ortaya çıkarıldıktan sonra gecikmenin önlenebilmesi için gerekli olan tedaviler uygulanabilir. Regl gecikmelerinde hamilelik ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

Cinsel açıdan aktif olan kadınların bir kısmı, hamilelik ihtimalini de bildiğinden, doğum kontrolü yöntemlerini tercih eder. Hamilelik görülmemesi adına kullanılan yöntemler değişiklik gösterir. Ertesi 5 gün Hapı, bu yöntemlerden bir tanesidir. Cinsel birliktelik esnasında herhangi bir koruma olmadığında ya da korumaya rağmen korunma kazaları görülüğünde Ertesi 5 Gün Hapı kullanılarak ilişki sonrasında acil korunma yöntemi ön plana çıkarılabilir. Alınabilecek en kısa sürede Ertesi 5 Gün Hapı’nın kullanımı, hamilelik riskinin minimalize edilmesini sağlar.

Do You Need Help?

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium.